• bilgi@tumistanbul.com
 • 0212 934 0 741
 • İstanbul’da 1700 Yıllık Pagan Mezarı Bulundu

  30 Mayıs 2018 12:00 DEVAMINI GÖR
 • Haliç’te 29 Mayıs İstanbul’un Fethi Özel Programı Düzenlendi

  30 Mayıs 2018 09:00 DEVAMINI GÖR
 • Taksim Camii’nde Son Durum!

  28 Mayıs 2018 12:00 DEVAMINI GÖR
 • FETÖ’nün İTÜ Yapılanması Davasında Karar Verildi

  28 Mayıs 2018 09:00 DEVAMINI GÖR
 • Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi

  25 Mayıs 2018 20:59 DEVAMINI GÖR
 • Haydarpaşa Garı’nın İçi İlk Kez Görüntülendi

  24 Mayıs 2018 15:00 DEVAMINI GÖR
 • Emirgan Parkının Tarihi

  24 Mayıs 2018 10:56 DEVAMINI GÖR
 • İstanbul’un Sarnıçları

  24 Mayıs 2018 10:00 DEVAMINI GÖR
 • Atatürk Havalimanı’nın Kapanış Tarihi Kesinleşti

  23 Mayıs 2018 12:00 DEVAMINI GÖR
 • İstanbul Tarihi Ortadoks Rum Kiliseleri

  23 Mayıs 2018 10:42 DEVAMINI GÖR

HABERLER

Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi

Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi

İstanbul, çoğumuzun dizilerden filmlerden gördüğü şehir. Bir çok insanın merak ettiği, ziyaret etmek istediği şehir. Yaz tatili geldiğinde tatil için gelen onlarca insana ev sahipliği yapan şehir. Turistleri kendine hayran bırakan şehir. İstanbul’u anlatmaya kalksak hiç şüphesiz ki sayfalara sığdıramayız. Tarihi yerler, mimari yapıları ve kendine has bir çok özelliğiyle insanları kendine büyüleyen şehirdir İstanbul.İstanbul […]

İstanbul Tarihi Ortadoks Rum Kiliseleri

İstanbul Tarihi Ortadoks Rum Kiliseleri

Hristiyanların ibadet etmek için kullandıkları alanlara kilise denilmektedir. Tarih kokan İstanbul şehrimizde de birçok tarihi Ortodoks kiliseleri bulunmaktadır. Bu yüzden ibadet etmek için Hristiyanlar için İstanbul büyük önem taşımaktadır.

Hazerfen Havaalanı Tarihi

Hazerfen Havaalanı Tarihi

Hazerfen Ahmet çelebi Osmanlı topraklarında yaşamış bir bilgindir. Hazerfen Ahmet çelebi 1609 yılında dünyaya gelmiştir. Müslüman türk olan İsmail cevherden aldığı ilham ile ilk uçuş denemelerini gerçekleştirmiştir. Kuşların uçuşlarını nasıl uçtuklarını uzun süre incelemiştir. Kendisine de kanat yapmaya karar vermiştir ancak kendisinin yapay kanala nasıl uçacağına karar verememiştir. Çünkü yapay kanadın dayanıklılığı onu şüpheye düşürmüştür emin olamamıştır.

İstanbul Ahmediye Camii Tarihi

İstanbul Ahmediye Camii Tarihi

İstanbul Ahmediye Camii diğer adıyla Kefçe Dede Camii 1722 yılı Lale Devri’nde Eminzade Hacı Ahmet Ağa’nın emriyle yaptırılıp ibadete açılmıştır.Üsküdar’da bulunmaktadır.

İstanbul Yedikule Tarihi

İstanbul Yedikule Tarihi

İçinde tarihi eserlere en çok saklayan şehrimiz olarak sanırım İstanbul diyebiliriz. Tüm güzelliklerinin yanın da bir de tarihi güzellikler ile nam salmış bir şehirdir. Her köşesinde ayrı bir tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Yedi kule zindanları olarak bilinen Yedikule hisarıdır.

İstanbul Şemsi Paşa Medresesi

İstanbul Şemsi Paşa Medresesi

Medrese il olarak İstanbul’a bağlıdır. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır. Bulunduğu semtin adı medresenin adıyla aynı olup Şemsi Paşa’dır. Medrese Şemsi Paşa Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturur.

Fatih Camiinin Tarihi

Fatih Camiinin Tarihi

Marmara bölgesinin en gözde illerinden biri olan İstanbul, eskiden Konstantiniyye adıyla bilinirdi. Konstantiniyye ise Bizans’ın elinde bulunuyordu. Ne zamanki tarihler Fatih Sultan Mehmed’in tahta çıkışını gösterdi. İşte tam da o zaman Konstantiniyye’nin kaderi değişti.

Beyazıt Camiinin Tarihi

Beyazıt Camiinin Tarihi

Biz Osmanlıyı tarih kitaplarından biliriz. Ertuğrul Gazi’den tutun da Fatih Sultan Mehmed’e, Kanuni Sultan Süleyman’dan tutun da Sokollu Mehmet Paşa’ya ve tahttaki son padişaha kadar bir çok padişahın hayatını kitaplarla inceleriz.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Türkiye gerek coğrafi yapısı gerekse tarihi ile çok konuşulan ve gezilen bir ülke. Birçok hamam, cami gibi tarihi yapılar bulunmakta. Bu tarihi yapılardan bir tanesi de Hürrem sultan hamamı. Türk’lerde hamam kişisel temizliğin yanı sıra eğlenme sağlık ve kültürel olarak da kullanılan alanlardır. Türkler için hamamlar bu yüzden büyük öneme sahiptir. Özellikle insanların yıkanma ihtiyaçların […]

Şemsi Ahmet Paşa Camii Tarihi

Şemsi Ahmet Paşa Camii Tarihi

Şemsi Ahmet Paşa Camii 1580 senesinde Mimar Sinan tarafından Külliye ile birlikte Şemsi Paşa tarafından yaptırılmıştır.Şemsi Ahmet Paşa Camii’nin adı “Kuşkonmaz Camii” olarakta geçer.   Şemsi Ahmet Paşa 1556-1574(Sultan 2. Selimdönemi)yılları arasında ve 1574-1595(3. Murad dönemi)yılları arasında vezirlik yapmıştır. Mirza Paşa’nın oğludur.İsfendiyat ailesinden gelir ve Kastamonu Beyi olan Kızıl Ahmet beyin torunudur. Enderun’da yani Osmanlı […]