• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

9 Ocak 2019 20:34

90’lar Dizilerini Aklımıza Getirerek Bizleri Hüzne Boğan İstanbul Semtleri

90’lar Dizilerini Aklımıza Getirerek Bizleri Hüzne Boğan İstanbul Semtleri

90’lı yıllar televizyon dizileri sayesinde halen pek çok insan tarafından hatırlanmaktadır. Hatırlanan unsurların sadece diziler değil, dizilerin çekim mekânları da olmaktadır. 90’lar dizilerini akıllara getiren İstanbul semtleri şimdilerde de ziyaretçilerin odak noktalarından biri olmayı sürdürmektedir. Böylece dizilerin o dönemlerden günümüze kadar başarılarını sürdürdüğü kanıtlanmaktadır.

Mahallenin Muhtarları

Mahallenin Muhtarları 90’lar denince şüphesiz olarak akıllara gelen ilk dizilerden biridir. Yayın hayatına 1990 yılında başlayan dizi, reytinglerde rekorlar kırarak 10 sezonluk bir maceraya izleyenlerini konuk etmiştir. Seyredenleri ekranlara bağlayan dizinin en önemli özelliklerinden biri yapmacıklıktan uzak bir mahalle hayatını yansıtmasından ileri gelmektedir. Böylece Mahallenin Muhtarları akıllara kazınan ender işlerden biri olarak televizyon tarihinde yerini alabilmiştir. Mahallenin Muhtarlarının çekildiği yer ise İstanbul Anadolu yakasında bulunan Maltepe’dir. O dönemde şimdiye göre daha az yapılaşma olsa da Maltepe’de halen aynı mekânları bulabilmek mümkündür. Ziyaretçiler Beşçeşmeler’deki Yalı Mahallesine giderek geçmişe dönüş yapabilmektedir.

Sıdıka

90’lar dizileri arasındaki en iyi komedi örneklerinden biri de Sıdıka’dır. Dizi ilk olarak 1997 yılında Show TV ekranlarında yayın hayatına başlamıştır. Süresinin 20 dakika gibi bir zaman diliminden oluşması bilinen önemli özelliklerindendir. Komik bir aile yaşamını anlatan dizi, liseye gidemeyen ve onun yerine hayal dünyasında yaşamaya mecbur bırakılan Sıdıka’nın hikâyesini konu etmektedir. Saka ailesinin yaşamına her bölümde farklı karakterler konuk olmaktadır. Bu sayede dizi ilgi çekici olma yönünü koruyabilmiştir. Ayrıca Sıdıka dizisinin İstanbul’daki gecekondu semtlerinde çekildiği bilinmektedir. Dizinin sokak sahnelerinde dönemin gecekondu yaşamını görmek mümkündür.

Süper Baba

Süper Baba, yayınlamaya 1993 yılında başlanmış olan 90’lar dizilerindendir. Konu olarak üç çocuğu olan bir babanın yaşamını anlatan dizi, pek çok insanın favori yapımlarından biridir. Süper Baba’nın genel çekimlerinin büyük bir bölümü İstanbul Çengelköy’de gerçekleştirilmiştir. 90’lar dizilerinin çekildiği semtleri merak eden izleyiciler şimdilerde de Çengelköy’ü ziyaret etmektedir. Bunun yanı sıra Çengelköy’de halen Çınaraltı Kahvesi’nde Süper Baba esintilerini hissetmek mümkündür. Dizinin o dönemdeki yayın hayatının 4 sene sürdüğü bilinmektedir.

Deli Yürek

Akıllara gelen ilk 90’lar dizilerinden olan Deli Yürek döneminde fenomen olmayı başarmıştır. 90’lar dizilerinin çekildiği İstanbul semtleri arasında en çok arananlardan biri de bu yüzden Deli Yürek’ten başkası değildir. Yapımcılığı Osman Sınav tarafından gerçekleştirilen dizi ilk kez 1998 yılında yayınlanmıştır. Kenan İmirzalıoğlu’nun kendini gösterdiği ilk dizi olarak da bilinen Deli Yürek’te Zeynep Tokuş da başrollerdedir. Deli Yürek çekimlerinin büyük bir bölümünün Üsküdar’da yapıldığı bilinmektedir. Özellikle Valide – i Atik Mahallesinde yapılan çekimler, mahallenin gelişimine de katkıda bulunmuştur. Dizinin diğer dış mekânları ise; Beykoz Korusu ya da Maltepe Sahili gibi yerlerden oluşmaktadır.

Ruhsar

Ruhsar, 90’lı diziler kuşağının en çok seyredilen işlerinden biridir. Dizinin 90’ların son dönemlerinde yayınlanmaya başladığı ve bölümlerinin 2000’li yıllara kadar devam ettiği bilinmektedir. Romantik komedi alanındaki en başarılı işlerden biri olan Ruhsar dizinin başrol oyuncuları Cem Davran ve Hande Ataizi’nden oluşmaktadır. Dizide genellikle iç mekânların kullanılması apartman dizisi kavramını da doğurmuştur. Dizinin çekimlerinin yapıldığı apartman ise İstanbul Ümraniye sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Çiçek Taksi

Çiçek Taksi, İstanbul’da bir taksi durağında çalışan karakterlerin hayatlarını konu eden bir dizi olmuştur. Karakterlerinin yanı sıra 90’lar dizilerini aklımıza getiren İstanbul semtleri cümlesini de hayatlara sokan Çiçek Taksinin ilk bölümü 1995 yılında yayınlanmıştır. Dizinin çekimleri için Kavacık merkezindeki bir durak kullanılmıştır. Çekimlerin genel seyri ve karakterlerin evleri de Beykoz – Kavacık hattı arasında bulunan mekânlardan seçilmiştir. Diziyi seven izleyiciler günümüzde bile Çiçek Taksi ismiyle hizmet veren taksi durağını görebilmektedir. Dizinin bitmesine karşın taksi durağının ismi ve amblemi değişmeden müşterileri ile buluşmayı sürdürmektedir.

Bizimkiler

Bizimkiler ülkemizde yapılmış ve en çok izlenen televizyon dizilerinden biri olmak özelliği taşımaktadır. Dizinin bir apartman yaşantısını gözler önüne sermesi 90 dizilerinin çekildiği İstanbul semtlerinin merak edilmesini de sağlamıştır.  Bizimkiler 1989 yılında yayınlanmaya başlamasına karşın 2000’li yılların başlarına kadar yeni bölümleri ile ekranlara gelmiştir. Çocuk karakterlerin adeta gözler önünde büyüdüğü dizi, Suadiye’de çekilmiştir. Bizimkiler dizisinin çekilmiş olduğu apartman halen eskisi gibi görülmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.