• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

1 Haziran 2018 12:00

Abdi İpekçi Spor Salonu’ndan Geriye 7 Kolon Kaldı

Abdi İpekçi Spor Salonu’ndan Geriye 7 Kolon Kaldı

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkım çalışmalarında yüzde 90’lık bölüm tamamlandı. Yıkım çalışması öncesinde asbest kontrolünün yapılmadığı iddiası nedeni ile yıkım bir süreliğine durdurulmuştu. Ancak tekrar başlayan yıkım çalışmaları ile beraber, yıllar boyunca birçok etkinliğe de ev sahibi olan dev spor salonundan geriye sadece 7 adet kolon kaldı.

23 Ocak 2018 tarihinde yıkımı kararlaştırılan ve yıkımına başlanan Abdi İpekçi Spor Salonu, milli takımlardan birçok basketbol takımına ve birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yaptı. TBF’nin merkez binasının da yanında bulunduğu Abdi İpekçi Spor Salonu yıkım işlemi hızla sürerken, spor salonu çevresinde bulunan okullarda eğitim gören öğrencilerin velilerinin şikayeti üzerine yıkım işlemi durduruldu. Çünkü velilerin şikayetine göre binanın yıkım işleminden önce asbest kontrolü yapılmamıştı. Bunun üzerine yıkım ekipleri ve belediye tarafından asbest kontrolü yapıldıktan sonra yeniden yıkım çalışmalarına başlandı.

Kontrollerin ardından tekrar başlayan yıkım çalışmalarında ise nihayet sona gelindi. Yüzde 90’lık kısmının yıkım işlemi tamamlanmış olması ile beraber, binayı taşıyan tüm kolonlar yıkıldı. Ancak sadece binanın ön bölümünde yer alan 7 kolon ayakta kalmayı başardı. Bu bölümde ise toz kalkmaması amacı ile bir yandan su sıkılarak, diğer yandan da bina yıkım çalışmalarına devam ediliyor.

Yıkım esnasında ortaya çıkan molozlar ise kamyonlarla bölgeden uzaklaştırılıyor. Yıkılan alanda ise yeni bir tesisin inşa edileceği belirtildi. Bu tesis içerisinde alt yapılar için antrenman ve maç sahaları, A Milli Takımları için antrenman salonları, etkinlik ve seminer salonları, kamp merkezi, müze ve halka açık özel alanlar bulunacak. Yıkım çalışmalarının sona ermesi ile beraber de yeni tesisin yapımına başlanacağı belirtildi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.