• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

22 Mayıs 2018 10:31

Hazerfen Havaalanı Tarihi

Hazerfen Havaalanı Tarihi

Hazerfen  Ahmet çelebi kimdir ?

Hazerfen Ahmet çelebi Osmanlı topraklarında yaşamış bir bilgindir. Hazerfen Ahmet çelebi 1609 yılında dünyaya gelmiştir. Müslüman türk olan İsmail cevherden aldığı ilham ile ilk uçuş denemelerini gerçekleştirmiştir. Kuşların uçuşlarını nasıl uçtuklarını uzun süre incelemiştir. Kendisine de kanat yapmaya karar vermiştir ancak kendisinin yapay kanala nasıl uçacağına karar verememiştir. Çünkü yapay kanadın dayanıklılığı onu şüpheye düşürmüştür emin olamamıştır. 1632 yılında Hazerfen Ahmet çelebi kendisine yapay kanatları takıp galata köprüsünden kendini boşluğa bırakmıştır. İstanbul boğazını geçerek Üsküdara inmiştir buradan anlayacağınız üzere havacılıkta hazerfen Ahmet çelebi büyük önem taşımaktadır.bu uçuş olayından sonra Hazerfen Ahmet çelebi büyük taktir kazanmıştır. Ve bir kese altın ile 4. Murat tarafından ödüllendirilmiştir. Ve belli bir süre sonra cezayire sürülmüştür.  1640 yılında da burada hayatını kaybetmiştir.

Hazerfen Hava Alanı

İstanbul AVRUPA yakasında bulunan ilk özel havaalınıdır hazerfen hava alanı. Şuan 25. Yılındadır ve bir çok pilot yetiştirmiştir.500 dönümlük bir arazi içerisine yayılmıştır. Bu havalanı 1992 yılından beri özel havavalnı olarak hizmet vermektedir. 680×20 metre boyunda pisti bulunmaktadır.deniz seviyesinde 57 feet yüksekliktedir.2400 m2 beton 300 m2 stabilize uçak park sahasına sahiptir. Hazerfen havaalanı bir eğitim merkezidir ve eğitmenlerin tüm arz ve isteklerine karşılık verebilecek kapasiteye sahip özel bir havaalnıdır .Bu havaalanı içersinde motosiklet eğitimi de verilmektedir ve Türkiyede bu tektir. İçerisinde kontrol kulesi bulunmaktadır.4 adet taksi yolu vardır. Eni 4 metre toplam 1080 metre uzunluğundadır.

Uçak park sahası betondan yapılmıştır.uçak park sahası stabilize sahadır.bu alanın boyutu 3000 m2 dir.1800 m2 paten kaykay sahasına sahiptir. Bu özelliklerinin bulunmasının sebebi özel bir havaalanı olmasıdır. Burada bulunan motosiklet okulunun ismide Süleyman memnun motosiklet okuludur. Helikopter eğitimi veren bir okulda mevcuttur. Depo ve ofis odaları çocuk bahçeleri bulunmaktadır. Piknik alanı ve barbekü sahası bulunmaktadır yaklaşık olarak 500 kişiyi ağırlayabilmektedir. Uçak kontrol teknisyenlerinin bulunduğu uçak oark sahasına yakın bir bölüm bulunmaktadır.çim sahada içerisindedir.model uçak pisti ve model araba pisti bulunmaktadır.

Sürekli test sürüşleri yapılmaktadır.bu pistin isminin Hazerfen havaalanı olmasının sebebi ise ; Osmanlı devletinden buyana yani yüzyıllar öncesine bakıldığında uçuşu merak ederek denemeleri yapan kendisini tehlikeye adan ve bunu başaran kişi Hazerfen Ahmet çelebi olduğu için yapılan bu özel havaalanıda bir çok eğitim verdiği işini en güzel ve en detaylı şekilde yaptığı için Hazerfen ismini bu havalanına vermek istemişlerdir. Hazerfen havaalanı bir eğitim alanı olarak geçtiğinden dolayı pilotlar için izin alma , hava trafik hizmetleri uçak kiralama ve hava taksi hizmeti veren topar pilot okulu bulunmaktadır. Bir çok etkinliği de ev sahipliği yapmaktadır. Hava akrobasi gösterisi  19mayıs şölenleri motor yarışları sanal havacılık gösterileri gibi bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Film ve klip çekimlerine de alan sağlamaktadır.

Fuar organizasyonları için uygun bir alana sahiptir. Marka tanıtımları özel toplantılara da ev sahipliği yapmaktadır pilot olmak isteyen ve bunun için yurt dışı eğitimlerine çıkan bir çok genç tanıyoruz bu gençlerin yurt dışı yerine ülkemizde bulunan ve donanıma sahip olan Hazerfen haalanında eğitim görmeyi tercih edebilirler.ülkemizde eğitim alanında önemli bir yer almaktır. Depo ve ofis odaları da çalışanlar ve misafirler için dinlenme salonu olarak ta kullanılmaktadır uçaklara ait bir çok tesisat buralarda bulunmaktadır. Sizlerde gerek gezmek gerekse eğitim için Hazerfen havaalnına gidebilirsiniz. Size de büyük tecrübe kazandıracaktır. Ve gördüğünüz etkinlikler karşısında sizlerde gururlanacaksınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.