• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

21 Mayıs 2018 10:18

İstanbul Ahmediye Camii Tarihi

İstanbul Ahmediye Camii Tarihi

İstanbul Ahmediye Camii diğer adıyla Kefçe Dede Camii 1722 yılı Lale Devri’nde Eminzade Hacı Ahmet Ağa’nın emriyle yaptırılıp ibadete açılmıştır.Üsküdar’da bulunmaktadır. 18. Yüzyılda türkler tarafından inşa edilmiş Osmanlı Dönemi’nden kalma mükemmel bir Türk yapı sanatı örneği olan bu Cami’nin iki tarafındada yola çıkan avlu kapısı vardır. Sokak tarafından kesme taş ve kitabesiz kapısından merdiven yardımıylaavluya çıkılır.

 

İstanbul Ahmediye Cami içerisinde medrese, kütüphane, bir sebil ve iki çeşme bulundurur. Gündoğumu Caddesine bakan bir kitabe vardır.  Onun altındaysa kabartma çiçek nakışlı ve dantel kemerli olağanüstü bir sanat eseri olan mermer kapı vardır.İstanbul Ahmediye Camii 250 metre kare kadar bir alana moloz yığma taş ile inşa edilmiştir.İstanbul Ahmediye Camii’nin sol minaresi kesme taştandır.

1931 yılında ahşap olarak son cemaat yeri yapılmıştır fakat 1965 yılında onarım yapılırken kaldırılmış ve birdaha yapılmamıştır. Kubbesi dilimli tromplara oturan İstanbul Ahmediye Camii’nin meyilli araziye oturtuluşu ve mimari planı çok başarılıdır, sekiz kenarlı kasnağı ve her kenarında bir penceresi vardır. Caminin mihrabı, sıvalı bir niş şeklindedir.Küçük bir mermer mihberi vardır fakat devrin güzel eserleri arasında yeri vardır.İstanbul Ahmediye Camii’nin altta 7 üstte 8 penceresi bulunmaktadır.

Burada ilk mescidi Kefçe Dede yaptırmıştır. Kabristanı caminin kıble ve kuzey tarafında olmak üzere iki bölüme ayrılır. Altı sütunlu ve üstü kubbelidir.

Camii’nin Banisi Ahmet Ağa

 

Sicill-i Osmani’de Camii banisi Eminzade Ahmet Ağa için şöyle bir bilgi bulunmaktadır: Emizade Ahmet Ağa İzmirli Ali Paşa’nın kardeşidir. Tahsil sonrasında İstanbul gümrükçüsü olmuştur.1705 yılında silâhdar, sonrasında sipahiler ağası ve 1715 yılında tekrar silâhdar olmuştur. Aynı yıl Recep ayında azledilmiştir. Eminzade Ahmet Ağa 1716 yılında Erzurum Beylerbeyi’si olmuştur. O yıl 21 Eylül’de Şevval’inin dördünde rütbesi kaldırılmış ve ArşuvaKal’ası’na gönderilmiştir. Sonrasında 1717 yılında çavuşbaşı, sonrasında Darphane emini ve 1722 yılında tekrar çavuşbaşı olmuştur. 1726 yılında rütbesi Tersane eminliğine çıkmıştır. Eminzade Ahmet Ağa 1730 yılında vefat etmiştir. Eminzade Ahmet Ağa’nın kabri Cami ve dershane arasındaki hazirede bulunmaktadır.

Ahmediye Camii Medresesi-Mektebi

 

Ahmediye Camii Medresesi Ahmediye Külliyesi’ne dahildir. Gündoğumu Caddesi’ne çıkan mermer avlu kapısının ordaki sebil ve çeşmenin üzerinde bulunur. Dershane 1720-1721 yılları arasında Tersane Emini olan Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. 182 yıl boyunca mektep görevi görmüş, 1899 yılında Ahmediye Camii imamı tarafından yapılmıştır. Öncelikle avlu kapısı,Dershane-Mektep kapısı ve en sonundaysa Tekke Kapısı ünvanını almıştır.

Ahmediye Camii Sebili ve Sebil Geleneği

 Yüzyıllar boyunca Üsküdar’da birçok sebil üretilmiştir. Günümüzde bu sebillerden sadece 21 tanesinin ismi ve yeri bilinmektedir. Sebiller yoldan geçen insanların susadıklarında su içmeleri için üretilmiş yapılardır. Su dolu maşrapaları hiç bitmezdi. Dağıtılan su bedavaydı. Bu sebil binalarının bir diğer adı sebilhane idi. Kandil, bayram ve Cuma günleri gibi özel günlerde bal ve şeker kullanılarak üretilmiş şerbet dağıtılması adettendi.

Sebilci, su yada şerbet içmek isteyenlere bakır, pirinç ve tonbak taslarla su yada şerbet verirdi.Üsküdarda bulunan sebillerden üçü hariç çoğu Üsküdar Büyük İskelesi ve Karacaahmet Türbesi arasında bulunmakta.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.