• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

30 Mayıs 2018 17:30

İstanbul Ayrancı Sokağı Tarihi

İstanbul Ayrancı Sokağı Tarihi

İstanbul en eski şehirlerden biri olmuştur. Birçok medeniyeti içinde barındırmış zamanının en büyük şehirlerinden biri olmuştur.Adına şiirler yazılmış, filmlere konu olmuş en güzel şehirlerden biridir. Sokakları da kendi kadar eskidir. Her sokağında kendine özgü isimleri vardır. Neredeyse yüz seksen yıllık bir geçmişi vardır. Her sokağın kendine özgü ismi olduğu gibi bu isimlerinde verilmesinin başlıca sebepleri ve nedenleri vardır. Her sokağın her kuytu köşenin bir anısı bir mazisi bir gözyaşı bulunmaktadır. Biliyorum ki İstanbul da ki her sokak gibi Ayrancı Sokağının da bir mazisi olduğunu. Ayrancı sokağında yoğun olarak konakların yer alması sebebiyle İstanbul un tarihine ayna misali ışık tutmaktadır.

Yüz seksene yakın konağın bulunduğu bu sokak konak severlerin beğenisine ve ilgisine sunulmaktadır. Son zamanlarda restorasyon çalışmaları sonucu çoğu yıpranan konakların yenilenmesiyle boy gösteren konaklar yeni misafirlerini beklemektedir. Taş yapı mimariyi severlerle ahşap mimari severleri bir araya getiren Ayrancı Sokağı insanların sohmet ve çay eşliğinde kaynaşabileceği bir nitelik kazandırmaktadır kültürlere. Yer yer ahşap cumbalı evlerin bulunduğu bu sokak şu an için de oturan tarihin kokusunu içine çeken insanlarla doludur.

Bu evlerin isminin cumalı olmasının sebebi ise evlerin balkon çıkıntılarının üstü, sağı ve solunun ahşap parçalarla kapatılması ve oturum alanı olarak kullanılmasından dolayı balkona verilen isimdir cumba. Bu yüzdendir ki evlerin bazılarına cumbalı ev denilmektedir. Şu an itibariyle çoğu konağın restorasyon çalışması bitmiş olsa da henüz çalışması devam eden konaklar bulunmaktadır. Ancak bunlara rağmen insanlara gezilesi ve kültür doygunluğuna erişebilecek bir sanat görseli sunmaktadır. Görselliği olarak da ünlü simaların da yaşamını sürdürmüş olduğu bu sokak buram buram tarih kokmaktadır.

Her kesimden insanı kendine çektiği gibi her ulustan her milletten insanı kendine çekmektedir. Geçmişte bu tarz ev modelleri ve yapıları rum ve ermeni cemaatlerinin topluca yaşam sürdükleri semtlerde görülmektedir. Ahşap evlerin kokusunu özleyenlerin taş yapıların mimarisini özleyenlerin beğenisine sunulan bu yapılar günümüz de gezicilerini beklemektedir. Bunca seneye rağmen doğa olaylarına karşı dayanan bu yaşlı delikanlılar görülmeye değer birer yapıt ve eserden öte kültürlerin birer yansımasıdır. Her kültür ve milletten kendine ilgi bekleyen bu sokak günümüzde misafirlerine görsel şölenle birlikte sıcaklık samimiyet ve huzur sunmaktadır. Bu yapılar yer yer rum ve ermeni yapısını içerisin de barındırsa dahi birçok ahşap ve taş konaklar on altıncı yüzyıldan on dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar

Osmanlının sivil mimasini en güzel örnekleriyle görmek mümkündür. Ahşap evlerin tarihine bakacak olursak bundan yüz seksen yıl öncesine dayandırabiliriz. Yıllara meydan okuyan bu Osmanlı konakları her şeye rağmen ayakta durmaya devam etmektedir.  On dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar osmanlının sivil mimarisinin en güzel örneklerini taşımaktadır. İstanbul’a gittiğinizde gezebilceğiniz sokaklar arasına mutlaka istanbul ayrancı sokağını da koymalısınız. Görsel olarak fotoğraf çekimi, gezinti için tercih edilen bir sokaktır. Bu sokakta birçok ev restore edildi.

Bu evlerin çoğu renkli yapılarda evler. Hatta bazı evler restore edildiğinde kafeye çevrildi. Bu sokağa geldiğinizde renkli evlerin arasında yürüyüşünüzü yaptıktan sonra tarihi evlerin restore edilip yapılmış olan kafelerinde soluklanabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz. İstanbula gittiğiniz de gezeceğiniz bir çok tarihi yapı cami, hamam, sokak olduğunu biliyor geziyorsunuz. Bu tarihi yapılar arasına ayrancı sokağını da ekleyin ve mutlaka bu sokağı da gezin. Tarihi evler arasında yürüyüşünüzü yapın. Ve tarihi yapı içerisin de çayınızı yudumlayın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.