• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

31 Mayıs 2018 18:07

İstanbul Beykoz Korusu Tarihi

İstanbul Beykoz Korusu Tarihi

Siz Korkusuz Korkak filmini bilir misiniz? Başrolünde Kemal Sunal’ın oynadığı film hani. Film Mülayim adında bir gencin hayatını anlatır. Mülayim kısıtlı olanaklar içerisinde yaşayan hayat dolu bir gençtir. İş arkadaşları daha iyi şartlarda yaşarken o maddi imkansızlıklar içerisinde yaşamaktadır. Şakacı bir kişiliğe sahip olan Mülayim’in en sık kullandığı cümle ise “Mesela Yani” cümlesidir. Herhangi bir konuda arkadaşlarını kandırdığında onları kandırdığını belirtmek için bu cümleyi kullanır Mülayim. Günün birinde doktora gider ve 6 aylık ömrünün kaldığını öğrenir. O esnada milli piyangodan kendisine para çıkar. Kendisine bir cesaret gelir. Zaman geçer. 6 aylık ömrü kaldığını bilmektedir ama 6 ayın geçmesini bir türlü bekleyemez. Sonunda kendisi için geçmeyen zaman sorununa bir çözüm bulur. Zamanla hastaneden gelen bir hemşire ona gerçeği anlatır. Aslında Mülayim sağlıklıdır. Hastanede raporlar karışmıştır.

Kemal Sunal filmleri ilgiyle izlenen yapımlardır. Kemal Sunal çeşitli yerlerde film çekimlerinde bulunmuştur. Bu film ise İstanbul’un bilinen ilçelerinden biri olan Beykoz’da geçmiştir. Yıllara tanıklık eden Beykoz günümüz dizilerine de tanıklık etmiştir. Diriliş Ertuğrul dizisinin bir kısmı Beykoz kundura fabrikasında kurulan sette çekilmiştir. Başrollerini Bergüzar Korel ve Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı Karadayı adlı televizyon dizisi de bir Beykoz’da çekilen dizilerden biridir.

Televizyon sektöründe tercih edilen bir yer olan Beykoz’un tarihine baktığımızda ise aslında ilk adının Beykoz Korusu değil Abraham Paşa Korusu olduğunu görüyoruz. Koruya adını veren Abraham Paşa ‘nın bu geniş araziyi kazanması da bir hikayeye dayanıyor. Hikayeye göre Abraham Paşa bu koruyu padişahla tavla oynarken kazanmıştır. Seneler 1887 yılını gösterdiğinde size koru kamulaştırılmıştır ve hazineye devredilmiştir. Bunun nedeni ise korunun askeri önemidir. II. Meşrutiyetin ilanından sonra bir bölümü halkın ziyaretine açılmıştır. Halkın ziyaretine açılan koru Hürriyet Bahçesi adıyla açılmıştır.

Koruda Bulunanlar

Koru içerisinde bulunanlara baktığımızda iki büyük mağaranın olduğunu görürüz. Bunun dışında beş havuz vardır. Bu beş havuzdan iki tanesi aktif değildir. Üç tanesi ise şuan aktiftir. Koruda üç adet groft alan bulunur. Groft alandan kastedilen şey kayalıktır. Yani koruda üç tane kayalık bulunur. Koruda bir saray kalıntısı ve doğal su pınarı da bulunur. Koruda bunlar dışında alanlar da mevcuttur.

Koru ile İlgili Bilgiler

Beykoz korusunun mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Koru bir kent ormanı olma özelliği gösterir.Korunun derinlerine inildiği korunun araç trafiğine kapatıldığını görürüz. Bunun nedeni korunun doğal yaşamının zarar görmemesini sağlamaktır. Korunun yakınlarında piknik yerleri de vardır. Şehir dışından gelenler bu piknik yerlerinde dinlenebilirler. Veya ailece piknik yapmak istediğinizde Beykoz korusunu tercih edebilirsiniz. Mangalınızı burada yapabilir eşsiz doğa manzarası eşliğinde sevdiklerinizle birlikte pikniğinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer isterseniz korudaki yürüyüş parkurunu da değerlendirebilirsiniz. Bu parkurda yürüyüşünüzü yapabilir, Beykoz Korusu’nun yürüyerek bir daha keşfedebilirsiniz.

Bu aşamada korudaki güvenliğiniz için de korunun güvenlik görevlileri ile korunduğunu bilmelisiniz. Ayrıca spor yapmak için de bu koruyu tercih edebilirsiniz. Çünkü koruda spor aletleri ile hazırlanmış bir alan vardır. Buraya gelip spor aletlerini kullanabilir, hem sağlığınıza dikkat edebilir hem de sporunuzu aksatmadan yapabilirsiniz. Hatta spor yapmak için yanınızda birini de getirebilirsiniz. Böylelikle sporunuzu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca çocuğu olan bireyler de Beykoz korusunu ziyaret edebilirler. Çünkü koruda çocuklar için ayrılmış çocuk oyun alanları da vardır. Bu alanlara uğrayıp çocuğunuzla vakit geçirebilir hem de çocuğunuzun oyun oynayarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.