• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

7 Haziran 2018 13:35

İstanbul Caferağa Medresesi

İstanbul Caferağa Medresesi

İstanbul, dünya üzerindeki en eski tarihe sahip olan şehirlerin arasında yer almaktadır. Üstelik var olduğu müddetçe de birden fazla medeniyete başkent olmuş nadir şehirlerden biridir. Bu sebepten ötürü şehrin hemen hemen her yerinde bir tarihi yapı ile karşılaşmak mümkündür. Hanlar, hamamlar, sarnıçlar, camiler ve mozaikler İstanbul’un yüzleri haline gelmiştir. Sanat ve tarihin harmanlandığı Caferağa Medresesi de bu tarihi yapılardan biridir.

Caferağa Medresesinin Tarihi

Caferağa Medresesi 1559 yılında yapılmıştır. Medresenin mimarı ismi günümüzde de saygı ile anılan Mimar Sinan’dır. Medrese ismini yaptıran kişi olan Cafer Ağa’dan almıştır. Cafer Ağa, hem sanata hem de sanatçıya itina gösteren önemli devlet adamlarından biri olarak bilinmektedir. Fakat Cafer Ağa’nın ömrü medresenin son halini görmeye yetmemiştir. O vefat edince medresenin inşasının yarım kalmasına gönlü izin vermeyen kardeşi Gazanfer Ağa medreseyi tamamlama görevini üstlenmiştir. İnşası tam olarak 16. Yüzyılın son yarısında denk gelen Caferağa Medresesi 20. Yüzyılda büyük bir restorasyon geçirmiştir. 1989 yılından beridir de günümüzdeki şekli ile insanlara hizmet vermektedir.

Özellikleri

Caferağa Medresesi o dönemde inşa edilen medreselerden bazı özellikleri nedeni ile ayrılmaktadır. Klasik tarza yapılan medreseler genellikle bir külliyenin içerisinde yapılmaktadır. Fakat Caferağa Medresesi bir külliyeye bağlı değildir. Tamamen bağımsız şekilde ve sadece medrese olarak inşa edilmiştir.

  • Medresenin inşası dikdörtgen bir alan üzerine yapılmıştır.
  • O dönemde de restore edildikten sonra da on beş derslik kapasitesi ile hizmet vermektedir.
  • Medreseye giriş için iki kanatlı ve demir bir kapı tasarlanmıştır.
  • Derslikler dikdörtgen biçiminde olan avlusunun etrafında yer almaktadır.
  • Medresenin inşasında moloz – taş, taş – tuğla olmak üzere iki farklı birleşim kullanılmıştır.
  • Bacalarının biçimleri kurşunla şekillendirilmiştir. Bu da Caferağa Medresesi’ni diğer medreselerden ayıran bir özellik olarak bilinmektedir.
  • Eğimli bir arazi üzerime inşa edilmiştir.

Caferağa Medresesi’nin Günümüzdeki Kullanımı

Caferağa Medresesi usulüne uygun olarak bir sanat merkezi işlevi görmektedir. Merkezde bulunan on beş derslik her birinde farklık sanatlar icra edilen sanat atölyelerine çevrilmiştir. Meraklılarına Geleneksel Türk Sanatları öğretilmektedir. Böylece eşsiz mimari özelliklere sahip olan CaferağaMedresesi’nde Türk Sanatları yaşatılmaktadır.

Medresenin 1989 yılında yapılan restore çalışmaları Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından yürütülmüştür. Vakıf aynı zamanda medresenin de bağlı olduğu kuruluştur. Bu sebepten ötürü Caferağa Medresesi’nde Türk musikisinden el sanatlarına kadar farklı alanlarda çalışmaktadır. Medresede bulunan atölyede üretilen çalışmalar yılın belli zaman dilimlerinde bir sergi oluşturularak insanlara sunulmaktadır. Ayrıca Caferağa Medresesi Türk kültürüne bağlı yeni sanatçıların da yetiştirildiği bir medresedir. Bu nedenlerden dolayı tarihin ve sanatın bütünleştiği kuruma hem yerli turistler hem de yabancı turistler büyük bir ilgi göstermektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.