• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

9 Haziran 2018 14:11

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Tarihi

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Tarihi

Tarih boyunca pek çok imparatorluğa hizmet etmiş İstanbul Boğazı; jeopolitik açıdan Asya ile Avrupa’nın birleştiği yer olması hasebiyle ve çok önemli bir konuma sahip olan İstanbul Boğazı, tarih boyunca pek çok devletin uğruna birbirlerine girdiği, dünyanın en değerli mıntıkalarından birisidir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’daki stratejik boğazda en önemli sıkıntılardan biri her daim karşıdan karşıya geçme sorunu olmuştur. Tarihte bunu daha önce bütün gemileri birleştirerek yapmışlar; ancak İstanbul artık nihai olarak Türkiye’nin eline geçmesinin ardından hızlı kentleşmenin getirdiği hızlı nüfus artışından da ötürü Boğazın içine köprü yapılmasına karar verilmiş; 1970 yılında inşasına başlanmış, 1973 yılında yapımı sona ermiştir. Bununla birlikte trafikte büyük sıkıntılar çeken İstanbul halkının trafik yarasına bir nebze olsun merhem sürülmüştür. Nitekim Türkiye’de Asya ile Avrupa’yı birleştiren ilk ulaşım ağı Boğaziçi Köprüsü olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Yapımına Karar Verilmesi

Ancak bu büyük eser yürürlüğe girdikten sonra gerek ülkenin ekonomik sıkıntılarından dolayı, gerekse de hızlı kentsel büyümeden dolayı Boğaziçi Köprüsünün trafiğinin olağanüstü artışının vermiş olduğu sıkıntılar neticesinde bir çözüm yoluna gidilmeye çalışılmıştır. Trafiğin beklenen tahmininden çok daha fazla sayıda artışı nedeniyle mevcut trafik akışını rahatlatmak, Avrupa ve Asya’daki otoyolları daha büyük bir çevre yolu ile bağlandırabilmek amacıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yapımına karar verilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, boğazın iki yakasını birbirine bağlayan iki köprü olarak büyük öneme sahiptir. Yapımına 1986 yılında başlanılıp 1988 yılında yapımı sona eren Türkiye’nin ikinci asma köprüsünden ilk geçen dönemin Başbakanı Turgut Özal ve eşi Semra Özal olmuştur. Boğaziçi Köprüsü 21 milyon dolara mal olurken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 122 milyon dolara mal olmuştur. Bu rakam tam tamına neredeyse ilk yapılan köprünün 6 katı! Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yapımını; İmpregilo ,  Sezai Türkkeş – Fevzi Akkaya , İshikaçajimaHaima , Mitsubishi ve Nippon Kokan (İtalya-Türkiye-Japonya) adlı şirket ve şahısların oluşturduğu konsorsiyum meydana getirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün Önemli Özellikleri

Köprü Anadolu yakasından Sakarya yoluna, Avrupa yakasından Kağıthane, Kınalı taraflarına bağlanmaktadır. Bu güzide köprümüz dünyanın 6.büyük asma köprüsüdür. Köprünün iki ayağı arasında 1090 metre vardır. Her asma köprüde olduğu gibi Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde de çelik halat bakımları mütemadiyen olarak yapılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün, Boğaziçi Köprüsüne nazaran bu konuda bakımı daha rahattır; çünkü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılırken değişimi ve bakımı rahatça sağlanması için çelik halatları çifter şekilde inşa edilmiştir. Bu durumda bir arıza ya da sıkıntı olduğu vakit, bozuk olan çıkarılıp yenisi takılabilmektedir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde 4 Asya yolunda 4 tane de Avrupa yoluna giden tarafta olmak üzere 8 adet şerit bulunmaktadır.

 

et Köprüsü Karadeniz tarafına daha yakınken Boğaziçi Köprüsü ikinci köprüden 5 kilometre güneyde olup Marmara Denizi içerisindedir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden günde ortalama olarak 225.000’den fazla araç geçmektedir. Boğaziçi Köprüsünden de aşağı yukarı bu rakamlar civarında araç geçmektedir. Sonuç olarak Avrupa ile Asya’yı birleştiren bu iki köprüden günde 450.000 den fazla araç geçmektedir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden ağır vasıtalar da dahil olmak üzere tüm araçlar geçme hakkına sahiptir; ancak bu ayrıca Boğaziçi Köprüsünde yoktur. Araçların ağırlığına göre belli bir sınırlama vardır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.