• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

28 Mayıs 2018 17:12

İstanbul Fenerbahçe Parkı Tarihi

İstanbul Fenerbahçe Parkı Tarihi

İsmini şarkılarda duyduğumuz bir yer Kalamış. İstanbul’a gidenlerin ise görmesi gereken yerlerden biri. Her yıl bir çok turisti misafir eden İstanbul’da elbette ki gezilip görülecek bir çok yer var. Ve İstanbul’daki her yerin kendine ait bir güzelliği ve zarafeti var. Kalamış da onlardan biri. Kalamış’ı özel yapan tek neden gezilip görülecek güzel alanlardan biri olması değil elbette. İçinde bulundurduğu bir park var ki bu park Kalamış’ın özelliğine özellik katıyor. Hiç şüphesiz ki o park Fenerbahçe Pakı’ndan başkası değil.

Fenerbahçe Parkı, Kadıköy-Kalamış’ta yer alır. Hatta buranın Fenerbahçe burnunda bulunur. Bulunduğu yer açısından baktığımızda bir ada dikkat çeker. Çünkü bulunduğu yer bir adanın üstündedir. Bu alan Fenerbahçe burnuna bir köprü vasıtası ile bağlanır. Peki bu ada ismini nerden alır?

Fenerbahçe adasını günümüzdeki adını fener kulesi adı verilen yerden alır. Bu kule yarımadanın batı tarafında kalır. Kalkhedon denen kentin içinde yer alan fener bahçesi önceden Kadıköy’ün mezarlığıydı. Peki burası ilk görkemini ne zaman kazandı?

Fener Bahçesi’nin İlk Görkemini Kazanması

Fener bahçesinin ilk görkemini kazanmasında en önemli isim hiç şüphesiz ki İustiniaus’tur. İustiniaus, Doğu Roma imparatorlarından biri. İustiniaus’un bir de eşi var. Eşinin ismi Theodora. Söylenenlere göre fener bahçesi ilk görkemini İustiniaus ile kazanmış. Doğu Roma İmparatoru, eşi Theodora için bir saray yaptırmış. Yaptırılan bu sarayla da fener bahçesi ilk görkemini kazanmış.

O dönemde önemli isimlerden biri de Prokopius’tur. Prokopius Bizaslı tarihçilerden birisidir. Justinainanus zamanında yapılan savaşlarda yer almıştır. Bu savaşlarda eşlik ettiği generalin adı ise Belisarius’tur. Dönemin önemli isimlerinde olan Prokopius burası için “Dünyanın hiçbir yerinde bir saray içinde seçilebilecek bu güzellikte bir kara parçası yoktur.” Demiştir.

Kalamış Koyu, kendi adını sonradan almıştı. Bir çok yapı gibi onun da önceden kullandığı farklı bir isim var. Önceden Kalamış koyu için kullanılan isim Eutropi limanıydı. Eutropi limanının önemli bir özelliği vardı. Bu liman, yarımadanın lodos tutmayan yanıydı. Bunu bilen imparator Eutropi limanı tarafına bir mendirek yaptırmıştır. Bu mendirekteki taşlar en ve boy olarak birbirine eşittir. Yani 4 metre eninde büyük taşlar barındıran mendirek yine aynı şekilde 4 metre boyunda büyük taşlar da barındırır. Mendireğin denizden yüksekliği 1 metredir. Peki bu mendirek günümüzde hala varlığını koruyor mu? Maalesef ki bu mendireğin varlığı şuan için görülmüyor. Çünkü mendirek başka tesisler yapılırken betonların acizliğine uğradı ve betonların arasında kaybolup gitti.

Fenerbahçe Parkı Kime Aittir?

Park, Kadıköy Belediyesi’ne aittir. Ve insanlara çeşitli aktivitelerini yapabilecekleri alanlar sağlar. Yürüyüş yapabilmeniz için yeşilliklerin içinde bir yürüyüş alanlarına sahiptir. Çocuğunuzla geldiğinizde çocuğunuzun eğlenebilmesi için bir çocuk parkı bulundurur. Bisiklete binmek isteyenler için bünyesinde bisiklet yolu da bulunduran parkta cafelerde zaman geçirmek isteyen kişiler için de beş adet cafe bulunur.

1990 yılında park bir imar çalışması geçirmiştir ve baştan aşağı imar edilmiştir. Parka baktığımız zaman diğer parklar gibi kalabalık olmadığını aslında bir dinlenme yeri olduğunu görüyoruz. Şehrin kalabalığından sıkılmış kafanızı dinlemek istiyorsanız bu parkı tercih edebilirsiniz. Parkta sizler için bir de otopark bulunuyor. Bu yüzden bu parka aracınızla da gelebilirsiniz.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.