• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

2 Haziran 2018 18:18

İstanbul Fransız Sokağı Tarihi

İstanbul Fransız Sokağı Tarihi

İstanbul da birçok tarihi sokak bulunmaktadır. Hemen hemen her sokağın da isminin bir anlamı vardır.  Fransız Sokağı da bunlardan bir tanesidir. Eskilerden ismi Cezayir çıkmazı olarak da bilinmektedir. Türkiye’de özel teşebbüs tarafından gerçekleştirilen ilk “Sokak Projesidir”.  Sonralardan ismi Fransız Sokağı olarak değiştirilmiştir. İstanbul’un kültür ve ticaret sokaklarından bir tanesidir diyebiliriz. Sokakta Fransız yemeklerinin sunulduğu kafeler, barlar, el işi dükkanlarının bulunduğu bir alandır.  Yine günümüzde birçok tarihi alan gibi burası da geziliyor. Turistlerin ve halkın gezmek için kullandıkları alanlardandır. Bu sokağın geçmişi 1900 yıllarına dayanmaktadır. Eski bir tarihe sahiptir. Galatasaray lisesinin yakınında bir sokaktır. İki binli yıllarda birçok bina restore edilmeye başlamıştır. Ve birçoğunun restorasyonu da tamamlanmıştır.

İstanbul da ki gece hayatı herkes tarafından bilinmektedir. Ve bu sokak da İstanbul için büyük önem taşımaktadır. İstanbul da bulunan önemli kültür ve ticaret sokağı olarak bilinmektedir. Özellikle bar ve alkol ile bilinen birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Fransız kültürünün bir yansıması diyebiliriz bu sokak için. Aslında Cezayir çıkmazı olarak bilinen bu sokak 2004 yılında Fransız Sokağı olarak düzeltilmiştir. Ve bu sokakta büyük ölçüde Fransız kültürü yaygındır. Fransız sokağına girdiğimiz de bu sokakta görmüş olduğumuz evlerin büyük çoğunluğu Fransız mimar Marius Mıchel tarafından plan ve projesi çizilip yapılmıştır. Yani evlerde de Fransız esintileri dolaşmakta. Zaten bu eserin geçmişine baktığımızda bu mahalle de Rumlar yaşamıştır. Az öncede belirttiğimiz gibi sokak Galatasaray lisesinin çok yakınında bulunuyor ve İstanbul’un en işlek sokaklarından bir tanesi. Fransız Sokağı denilmesinin sebebi ise sokak hem mimarisi hem de özellikleri ile kendinizi Fransız sokaklarında hissedebileceğiniz bir yer olmasından kaynaklanıyor. Sokağın yapısı ise merdivenli bir yapıdan oluşuyor. Sokağın sağında ve solunda kafeler bulunduğu için merdivenin yanında kafelere ait sandalyeler bulunmaktadır.

Bu sokak da bulunan yapılar restorasyon sırasında farklı farklı renklere boyanmıştır.  Bu yüzden gece ışıklandırması yapılmıştır. Gece ışıklar açıldığında çok farklı bir görünümü olmaktadır. Galatasaray lisesinin arkasında kalan bu sokak Beyoğlu ve tophaneyi birbirine bağlayan bir yaya geçidi olarak da kullanılır. Bu sokakta canlı müzik dinlemesi çok keyiflidir. Zaten sokağa adım attığınızda müziğin keyfine en baştan varırsınız. 2004 yılında isminin Fransız Sokağı olarak değiştirilmesine rağmen halen isim değişikliğine alışamayıp eski adıyla Cezayir Sokağı ya da Cezayir çıkmazı olarak nitelik kazanmaktadır. Bu sokakta ki renk renk evler hafif müzikli bu sokak da sohbet etmek ve yürümek büyük keyif verecektir size. Aslında bu sokağa Fransız Sokağı denilmesinin bir başka nedeni ise Beyoğlu’na ilk kahvehaneler, ilk oteller, ilk sinema ve tiyatrolar Fransızlar tarafından yapılmıştır. Kısacası bu nitelikler de hizmet verecek mimari yapıların temellerini oluşturan bir esinti diyebiliriz.

Bu sokak şehrin eğlence yaşamına yön veren yerlerden biri olmuştur ve bu sayede kendini her daim canlı tutmayı başarmıştır. Günümüz de dahi hala bu esintinin kalıntılarını ve rüzgârını hissetmekteyiz. Sokağın ilk gün ki heyecanı ilk gün ki esintisini sokağa girer girmez insan iliklerine varıncaya kadar hissetmektedir. Mimari yapısı olarak sokağın dizaynı plan ve projesi olarak Fransız kültür ve mirasını her yönden yansıttığını bir kez daha yazmak istedim. Sokak yapısı olarak mimarisi olarak direk bizden uzak olduğu göze çarpmaktadır.  Bunun yanında kültür yapısı da sokağın mizacı da bizim kültür ve adetlerimize göre bizden ayrılmakta ve bizim kültürümüzle bağdaşmamaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.