• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

29 Mayıs 2018 17:42

İstanbul Galatasaray Hamamı Tarihi

İstanbul Galatasaray Hamamı Tarihi

Tarih dersleri tüm okullarda görülmekte ve aslında herkes tarihi yapıtlarımız hakkında genel bilgilere sahiptir. Günümüzde vizyona koyulan tarihi Osmanlı dönemini anlatan birçok dizi ya da film görmekteyiz beğeni ile izlemekteyiz buralarda harem kısmında sürekli hamamlara gidildiğini görüyoruz yani geçmiş tarihimizde hamam kültürü önemli bir kültürdür. Şimdi sizlere 500 yıllık bir mimariden muhteşem bir eserden bahsedeyim Galatasaray hamamı.

Galatasaray hamamı 1481 yılında İstanbullun Beyoğlu ilçesine ıı. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Bu hamam günümüzde hala hizmet vermeye devam etmektedir birçok yabancı oyuncu yâda ev sahipliği yapmıştır Galatasaray hamamı tarihimizdeki mimari eserleri en güzel yansıtanlardan bir tanesidir. Galatasaray hamamının yanında Galatasaray Lisesi de bulunmaktadır şuanda. Bu şahane yapıtı yaptıran 2. Bayezid 1448 yılında fatih sultan Mehmet hanın oğlu olarak dimetokada dünyaya gelmiştir. Dinine bağlı ve cesur bir padişahtır kendisi.  Sultan Bayezid dinine çok bağlı bir padişah olduğu için kendisine Bayezid-i veli denizlerde. Bayezid fars çayıda çok iyi biliyordu ve çok merhametli bir padişah olduğu için sıksık fakirlere yardım ederdi aynı zamanda şairleri saraya toplayarak onlarla sohbet ederdi bu sohbetten büyük keyif alırdı Bayezid matematik alanında da eğitim görmüştür.

Sultan Bayezid yüküyüz yapmayı gezintileri seven bir sultandır ve sık sık yürüyüşlere çıkar yine bir gün Galatasaray hamamının ve lisesinin bulunduğu yerde yürüyüş yapmaktadır. Bu alanda yürüyüş yaparken zamanın zaatların gül babaya rastlar gül baba ile tanışır kısa bir sohbet eder. sohpetin sonunda sultan 2. Bayezid sorar benden bir isteğiniz bi dileğiniz var mıdır diye. Sultan Bayezid aynı zamanında çokta saygılı bir kişiliğe sahiptir. Bu sorunun karşısında şaşıran zaat biraz duraksadıktan sonra sultan Bayezid de buraya yüzyıllarca yıkılmayacak birçok öğrenci yetiştirecek bir külliye ve tarihin izlerini taşıyan büyük bir hamam yaptırmasını ister. Bunu duyan Bayezid şaşırmıştır ve bu istek hoşuna da gitmiştir bilime mimariye eğitime önem vermektedir çünkü ve böyle bir yapıtı yaptırmak ona büyük bir onur verecek itzaatın bu isteği zerine 1481 yılında bu mimariler yapılmıştır. Bu hamamın kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı bölümleri bulunmaktadır. Hamamın yapımında klasik Türk hamamı mimarisi kullanılmıştır. Türk hamamlarının mimari özellikleri genel olarak camilere benzemektedir.

Soyunma yerleri giyinme yerleri ve yıkanma yerleri olarak 3 bölümdür kadın ve erkek olarak iki bölüme ayrılan bu Galatasaray hamamında ise altı bölüm bulunmaktadır erkekler için giyinme soyunma ve yıkanma yeri kadınlar için giyinme soyunma ve yıkanma yeri bulunur erkekler ve kadınlar için görevliler bulunmaktadır kadın müşterileri yıkayanlara natır erkek müşterileri yıkayanlara da tellak ismi verilmektedir. Yıkanma yerleri de aynı şekilde bölümlere ayrılmıştır göbek taşı kurna başı ve halvettir havlet yalnız yıkanılan yere verilen isimlerdir. Camiye benzettiğimiz bir özelliği hamamlarda da kubbe vardır ve bu özellik camiye benzemektedir. Hamamlar genel olarak camiler gibi ihtişamlı görüntüye sahip değillerdir. Da sade yapılardadırlar bu hamamlar dada erkekler ve kadınlar aynı günlerde yıkanamazlar ikisine ayrı ayrı günler verilmektedir.

Hamamlarda soyunma yerleri camekân olarak adlandırılır camekân Farsçada elbise soyunulan yer demektir. Hamamlarda külhan diye bir bölüm bulunmaktadır. Sıcak ve soğuk su kazanlarının bulunduğu bölüme külhan denilmektedir. Külhan hamamın girişin ters yönünde olan bir bölümdür. Yapılan bu mimarilerin faydalarından bahsedelim birazda. hamalar insanlarda hafiflik gevşeklik hissiyatı sağlar,  kas ağrıları gerginliklerinin giderilmesini sağlamaktadır, hamamın sıcaklığından terlediğimiz için vücudumuzdaki toksinleri atmamızı sağlar. Cildin genç ve dinamik kalmasını sağlar ve metabolizmayı kuvvetlendirir. Sizlerde tarihi hamamlarımızı ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.