• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

8 Haziran 2018 14:08

İstanbul Gülhane Parkı’nın Tarihi

İstanbul Gülhane Parkı’nın Tarihi

Gülhane Parkı yapıldığı dönemden bu yana yeşili ve ihtişamı sayesinde insanlara şehrin ortasında bir dinlenme imkânı sunmaktadır. İçerisinde bulunan ağaçların gölgesinde tarih ve doğa ile iç içe geçmiş büyük bir alanı kapsamaktadır. Gülhane Parkı tarihinde de pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmış bir parktır.

Gülhane Parkı’nın Tarihi

Gülhane Parkı’nın konumu hem Bizans döneminde hem de Osmanlı döneminde oldukça önemli olarak kabul edilmiştir. Osmanlı’nın, İstanbul’u fethetmesinden sonra Gülhane Parkı Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Osmanlı döneminde bu parkta dönemin kültürünü yansıtan festivaller ve eğlenceler düzenlendiği bilinmektedir. Hem merkezi olması hem de denizi ve yeşili iç içe yansıtması Gülhane Parkı’nın insanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmesini sağlamıştır.

Gülhane Parkı’nın Tarihi Açıdan Önemi

Gülhane Parkıdemokratikleşmenin ilk adımlarından olan Tanzimat Fermanı’nın okunduğu parktır. Bu sebepten ötürü Tanzimat Fermanı’nın diğer adı ‘Gülhane Hattı Hümayunu’ olarak anılmaktadır.  Gülhane Parkı’nın ihtişamlı günleri padişahların Topkapı Sarayı’nı terk etmelerine kadar devam etmiştir. Oldukça haraketli geçen günler adeta padişahlarla birlikte Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. Padişahların taşınması ve Gülhane Parkı’ndan bir demiryolunun geçmesi mekânın hoş olmayan bir görüntüye sahip olmasına neden olmuştur. Hatta bir dönem eşsiz güzelliklere sahip bir saray dış bahçesi olan Gülhane Parkı, halk tarafından ‘Bitli Kâğıthane’ adını almıştır. Bu süreç II. Abdülhamit’in Gülhane Parkı’nda bir müze açılması talimatı vermesi ile biraz sekteye uğramıştır. Fakat parkın eski günlerine dönmesi 1912lere kadar mümkün olmamıştır.

Gülhane Parkı’nın en büyük özelliklerinden birini içerisinde bulundurduğu bir heykelden almaktadır. Atatürk’ün ülkemizde bulunan ilk heykeli Gülhane Parkı’na dikilmiştir. Heykelin sanatçısı Avusturyalı Kriper’dir.  Ayrıca Gülhane Parkı’nın tarihi özelliklerinden biri Atatürk’ün Latin harflerini ilk kez burada tanıtmasından gelmektedir.

Gülhane Parkı’nın Yapısal Özellikleri

  • Gülhane Parkı’nın günümüzde kapsadığı alan 100 000 m2’dir.
  • Parkın iki farklı kapısı bulunmaktadır. Bu kapıların isimleri ise; İstanbul Kapısı ve Sarayburnu Kapısı şeklindedir.
  • Hasbahçe olarak kullanılan Gülhane Parkı, 1912 yılında halka açılmıştır.
  • Gülhane Parkı ismini içerisinde bulundurduğu güllerden almaktadır. Bu güller ise dönemin ‘Gülbeşeker’ imalatının büyük oranda hammaddesini oluşturmaktadır.
  • Gülhane Parkı’nda ağaç çeşitliliğinin yüze yakın olduğu bilinmektedir. Günümüzde de bu çeşitliliğin korunmasına büyük bir özen gösterilmektedir.
  • Gülhane Parkı’na 1994 yılında bir hayvanat bahçesi de kurulmuştur. Fakat hayvanların bakımının merkezdeki zorluğu ve daha başka nedenlerden ötürü hayvanat bahçesi parktan taşınmıştır.

 

Gülhane Parkı’ndaki Düzenleme Çalışmaları

Gülhane Parkı tarihi boyunda birden fazla kez düzenleme çalışmaları geçirmiştir. Padişahların Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasından sonra ilk düzenleme 1912 yılında Topuzlu Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dönemin İstanbul valisi olan Topuzlu Cemil Paşa yapılan düzenlemenin ardından Gülhane Parkı’nı haklın kullanımına da açmıştır.

Gülhane Parkı’nın günümüzde hizmet veren hale getirilmesi ise 2001 yılına tekabül etmektedir. Park 2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir düzenleme altına alınmıştır. Detaylı bir şekilde ilerleyen çalışmalar tam iki sene sürmüştür. İki senenin sonunda 2003 yılında tekrar haklın kullanımına açılan Gülhane Parkı eski ihtişamına kavuşmuş olan yüzü ile insanların beğenisini toplamaktadır.

Gülhane Parkı Nerededir?

Gülhane Parkı, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olması nedeniyle gün içerisinde pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Oldukça büyük bir alanı kapsadığı için parkta çay bahçelerinden dinlenme alanlarına kadar değişik hizmetler verilmektedir. Parktaki çevre düzeni titizlikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.