• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

4 Haziran 2018 10:14

İstanbul Selimiye Camiinin Tarihi

İstanbul Selimiye Camiinin Tarihi

Sultan III. Selim 1761 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Mihrişah’tır. III. Selim’in doğumu ile büyük kutlamalar yapılmıştır. Eşsiz bir padişah olacağı dillere yayılmıştır. III.Selim’in tahta geçmesi beklenirken onun yerine amcası Abdülhamit tahta geçmiştir. Amcası onu bir tehlike olarak görmesine rağmen eğitimini asla ihmal etmemiştir. En iyi şekilde yetişmesini sağlamıştır. Amcası öldükten sonra III.Selim 1789 yılında tahta geçmiştir. Tahta geçtiğinde III.Selim 28 yaşına gelmiştir. III.Selim dinine, vatanına çok düşkün bir kişiliğe sahipti. Aynı zamanda çok merhametli bir padişahtır.

Gördüğü tüm yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmiştir. Edebiyata büyük önem vermektedir yazı yazmayı çok seven bir padişahtır. Aynı zamanda ciddi eğitim aldığı dönemde müziklede uğraşmıştır. Halk tarafından da çok sevilen bir padişahtır. Padişah olduğu sırada halkın büyük beklentileri olmuştur. Fakat III. Selim padişahlığı şehzade Mustafa’ya bırakmıştır. Alemdar Mustafa paşa olayında yeni padişahın adamları yani yeniçeriler tarafından 1808 yılında öldürülmüştür. İstanbul laleli camisinde mezarlığı bulunmaktadır.

İstanbul Selimiye Cami Tarihi Ve Yapısı

İstanbul Selimiye turistlerin mekanı olan ve herkesin gezip görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Vapur ile geçerken Selimiye caminin muhteşem bir görüntüsü var. Caminin inşaatı 1801 yılında başlamıştır ve 1805 yılında bitmiştir. Bu caminin inşaatından kısa bir süre sonra III. Selim yeniçeriler tarafından öldürülmüştür. Camiye ek olarak diğer camilerde de olduğu gibi mektep çeşme ve sebil gibi ek şeyler yapılmıştır.Diğer tarihi camileri incelediğimizde de aynı özelliklere neredeyse sahip diyebiliriz. Caminin planı kare yapıdadır.güzel bir bahçe içerisinde yer almaktadır. Bir tarafı denize sıfır olan caminin diğer etrafını büyük dev çınarlar kaplamıştır. Caminin içinin verdiği huzur kadar dışından olan görüntüsüde oldukça huzur vermektedir. Vapur ile Selimiye cami yanından geçerken içini merak etmemek elde değildir. Bu güzel görüntü içerisindeki tarihide hissetmeye zorlar insanı. Cami içerisinde çok fazla pencere bulunmaktadır ve bu pencereler sayesinde caminin içerisi çok fazla ışık alır.Caminin yanına ek olarak hayret hademesi odaları ve Hünkar dairesi bulunmaktadır. Minaresi kalın yapılmıştır. Minarenin kalın yapılmasından dolayı inceltme için çalışmalar başlamıştır ve caminin minaresi inceltilmiştir. Çıkan büyük bir fırtına ile inceltilen minare harabeye dönüşmüştür. Minare yıkıldığı için onarım çalışmaları başlamıştır.

Bu cami barok ve Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Selimiye camide yine usta mimar Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Ve ustalığımı en iyi gösteren mimarilerimden en güzeli demiştir. Selimiye cami tek bir kubbe ile örtülmüştür.Kubbe 8 fil ayağına dayanan bir yapı üzerine oturtulmuştur.Kasnak bu ayaklara kemerlerle bağlıdır.Kubbenin tek olması ve il ayaklarına sarılması caminin içini daha geniş ve ferah göstermektedir. Ve caminin içinin kolayca anlaşılmasını sağlamaktadır. Çok fazla ince dört adet minaresi bulunmaktadır. Minareler kubbeye oldukça yakındır ve bu yakınlık camiyi gökyüzüne doğru uzanıyormuş gibi mükemmel bir görüntü olmasını sağlamaktadır. Mermer çini ve hat işçilikleri önemli rol oynamaktadır bu camide. İznik çinileri bu camide kullanılmıştır. Yapının Selimiye caminin içi İznik çinileri ile süslenmiştir. Çinilerin bir kısmı Osmanlı Rus savaşından kalmıştır. Yapının 3 adet kapısı bulunmaktadır.Bu kapının bir tanesi kuzeye, Diğer bir kapı güneye ve diğer kapı da avluya açılmaktadır. Sonradan yapılan bir adet de şadırvan bulunmaktadır. Bu şadırvan bir tür rasathane görevide görmektedir.12 mermer sütunlu Hünkarmahfili bulunmaktadır. Caminin kubbesinin yüksekliği 43,25 metre yüksekliğindedir. Üç adet şerefe bulunmaktadır. Minarenin 3,8 çapında 70,89 metre yüksekliğinde 4minare olduğu bilinmekte.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.