• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

23 Mayıs 2018 10:42

İstanbul Tarihi Ortadoks Rum Kiliseleri

İstanbul Tarihi Ortadoks Rum Kiliseleri

Hristiyanların ibadet etmek için kullandıkları alanlara kilise denilmektedir. Tarih kokan İstanbul şehrimizde de birçok tarihi Ortodoks kiliseleri bulunmaktadır. Bu yüzden ibadet etmek için Hristiyanlar için İstanbul büyük önem taşımaktadır.

Dolapdere Panyıa Rum Ortodoks Kilisesi Tarihi

Dolapdere panyıaordodoks kilisesi 1893 yılında melek gabrielin HZ. Meryem’e HZ. İsa’yı doğuracağını ithaf edilmesi ile İstanbul’un dolap dere hacı İlbey sokakta inşa edilmiştir. Neredeyse tüm kiliselerin yapımında kullanıldığı gibi bu kilisenin yapımında da ahşap kullanılmıştır. Yani kilise ahşaptan yapılmıştır. Ancak kilise daha sonrasında tekrar inşa edilme kararı alınmıştır. Mimar Petrakis tarafından kilise 16 yılda tekrar inşa edilmiştir. Kiliseye batıdan giriş bulunmaktadır ve kilisenin girişine kitabesi yani yapım aşamaları yazılmıştır. Kilise doğu ve batı olarak bir avlu içerisine yunan haçı şeklinde yerleştirilmiştir. Bu kilise çan kuleleri ile dikkatleri çekmektedir.

Edirnekapı Ayıos Dımıtrıos Ortodoks Rum Kilisesi Tarihi

Edirne kapıayı osdımıtrıos Ortodoks Rum kilisesi; Mihrimah sultan cami güneyine sarmaşık mahallesine yapılmıştır. Bu kilise çıkan yangınlardan dolayı inşaatını yenilemek durumunda kalmıştır ve bu inşaat ancak 1834 yılında gerçekleştirilebilmiştir. Dış cephesi kırmataş ile yapılmıştır. Aynı zamanda diğer kiliselerde kullanıldığı gibi bu kilisede de ahşap kullanılmıştır.

Fener Ayıos Yerıos Ortodoks Rum Kilisesi

İstanbul bilindiği üzere ortodoksluğun da merkezi sayılmaktadır Hristiyan halk tarafından. İstanbul’un fethinden sonra fatih sultan Mehmet’in çıkarmış olduğu ferman ile patrikhaneler süreklilik kazanmıştır. Bu kiliselere o dönemde patrikhanede denilmektedir. Bu kilisenin bahçesinde imparator ailesinin mezarıda bulunmaktadır. Aynı zamanda Hristiyan nüfusun azalması ve güvenlikten dolayı bu kilise kapatıldı daha sonra kilise farklı bir yere taşındı ve bu kilisenin inşasından sonra onarım ile birlikte camiye çevrildi.

Fener Mogollar Ortodoks Rum Kilisesi Tarihi

Bu kilise kanlı kilise olarak da adlandırılmaktadır. Bu kilise fener tevki Cafer mektebi sokakta 7. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bizans dönemine ait nadir kiliselerden bir tanesi de fener ayıosyerıos Ortodoks Rum kilisesidir. Çok fazla gözükebilecek bir mevkisi yoktur bu kilisenin o yüzden halka açık bir kilise olarak pek kullanılmamaktadır. Diğer kiliselerde olduğu gibi bu kilise camiye çevrilmemiştir Rumların ibadet edebilmeleri için bırakılmıştır nadir kalan kiliseler arasındada adını duyurmaktadır.

Kadıköy Ayıa Trıada Ortodoks Rum Kilisesi Tarihi

Kadıköy ayıatrıada Ortodoks Rum kilisesi; 1902 yılında İstanbul Anadolu yakasında kadı köyde inşa edilmiştir inşasını yapan kişi metropoliti yermenos tarafından gerçekleşmiştir. Mimarları ise; G. Zahariadis ve belissariosmakrapoulostur. bu kilisede yunan haçına benzetilerek yapılmış bir mimaridir ve etrafı demir parmaklıklarla kaplanmış ve yüksek duvarlar kullanılmamıştır. İçerisinde Meryem ana ve İncil tasvir edilmiştir. Ve girişine 8 basamak ile ulaşabilmektesiniz. Neo Bizans ve neo Bizans zamanı işçiliğinin sahip olduğu bir mimari yapıda yapılmıştır. bu kilisenin bahçesinde Kadıköy Ortodoks kilisesinin inşasını gerçekleştiren metropoliti yermen osun mezarı bulunmaktadır.

Kuruçeşme Ayıos Dımıtrıos Ortodoks Rum Kilisesi Tarihi

Kuruçeşme ayıos Ortodoks Rum kilisesi; Beşiktaş kuru çeşme kır bağ sokakta 1798 tarihinde inşa edilmiş bir kilisedir. Kilisenin mimarı saniotistir. Dikdörtgen planlı bir kilisedir ve çatısı konik ile örtülmüştür. Bu kilise için bazı hastalıkların iyileştirildiğine inanılır fakat kesin bilgiler yoktur. Kuru çeşme ayıosDımıtrıos Rum kilisesi yapılırken kilisenin kubbesi çökmüş ve birçok işçi bu kilisenin inşası sırasında maalesef ki hayatını kaybetmiştir. Fakat kubbe çöktükten sonra üçüncü selim emir vererek tekrar inşa ettirmiştir. Aynı zamanda kırma çatıdır ve iki eğilimlidir.

Taksim Aya Trıada Ortodoks Rum Kilisesi

Taksim aya trıada Ortodoks Rum kilisesi; 1879 yılında meşelik sokakta inşa edilmiştir. Kubbe kasnağında tam 12 adet penceresi bulunmaktadır. Kilisenin girişine kitabesi yazılmıştır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.