• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

21 Mayıs 2018 10:12

İstanbul Yedikule Tarihi

İstanbul Yedikule Tarihi

İçinde tarihi eserlere en çok saklayan şehrimiz olarak sanırım İstanbul diyebiliriz. Tüm güzelliklerinin yanın da bir de tarihi güzellikler ile nam salmış bir şehirdir. Her köşesinde ayrı bir tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Yedi kule zindanları olarak bilinen Yedikule hisarıdır.

Yedi Kule Hisarı (Yedi Kule Zindanı)

M.S 413 İLE 439 Yılları arasında Kral II. Teodosios döneminde yapımı tamamlanmış Fatih Sultan Mehmet tarafından iç kale olarak yaptırılmıştır. büyük duvarlarla yapılmış ihtişamlı bir görüntüye sahiptir bu zindan. Bugünkü halini ise İstanbul’un fethinden sonra almıştır. İstanbul’un fethinden önce uzunca bir süre hapis hane olarak kullanılmıştır bu yapı. Zaten duvar yapılarından da bu yapıya uygunluğunu görsellerden görebiliyoruz. Osmanlı döneminde ise darphane, sanat evi ve hayvanat bahçesi olarak da kullanılmış bir alandır burası. Ve aynı zamanda Osmanlı hazinesi de burada muhafaza edilmektedir. Genç Osman bu yedi kule zindanında infaz edilmiştir.Zindan kulesi, genç Osman kulesi ve hazine kulesi gibi bölüm isimleri almaktadır. Genç Osman kulesi ismini almasının nedeni ise bu talihsiz olayın yaşanmasıdır. Hazine kulesi de Osmanlı imparatorluğunun hazinesinin saklandığı kuledir. Bu kule içerisinde ahşap katlar da bulunmaktadır. Bu katlar zindan bölümündedir. Zindan kalesi de adından anlaşılacağı gibi mahkumların tutulduğu alana denilmektedir. Bu kulede kanlı kuyu denilen bir alan bulunmaktadır. Bu kulede birçok siyası kişi ya da imparator idam edilmiştir. Bu kulenin amacı derin bir kuyu olması ile birlikte bu kuyu Marmara denizine açılan bir kuyudur. Bu kuyunun yanında esirler idam edilirmiş ve kesilen başlar bu kuyuya atılırmış kuyuya atılan başlar Marmara denizinin derinliklerinde kaybolurmuş.

Bizans döneminde dört kule barındırmaktadır. II. Mehmet’in fetihten sonra 1457 ile 1458 yıllarında bu dört kuleye üç kule daha eklenerek yedi kuleye tamamlanmıştır. Ve kulenin ismi yedi kule olarak kalmıştır. Genç Osman bu kulenin 2. Katında öldürülmüştür. Birçok yabancı elçi ve devlet adamları da burada hapsedilmiştir. 1837 den itibaren Yedikule zindan olarak kullanılmaktan vazgeçilmiştir. Zindan olarak kullanılmamaktadır artık. Mithat Paşa İnas Sanayi-i Nefise Mektebi adında kız okulu yapılmıştır. Yani zindan olarak kullanılan birçok idama şahitlik eden bir zindan olmuş dahi olsa daha sonrasında bir kız okuluna çevrilmiştir. Daha doğru deyişle kız okulu yapılmıştır içerisine. Kısa bir süre okul olarak işlemiş olsa da daha sonra bu kız okulu kapanmıştır. 1895 yılında müze-i hümayuna çevrilmiştir. İstanbul’un en önemli eserlerinden bir tanesi bu yedi kule zindanıdır. Bu zindanda birçok kule bulunmaktadır. En önemli bilinen kuleler hazine kulesi ile genç Osman kulesidir.

Genç Osman’ın burada öldürüldüğü ve başının kuleye atıldığı bilinmektedir. Hazine kulesinde de dönemin hazineleri bu yedi kule zindanın da tutulmaktadır. Bu yüzden hazine kulesi ismi verilmiştir. Sizler de İstanbul’a geldiyseniz bu tarihi yedi kule hisarını gezebilirsiniz. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin tarih size o zaman yaşanılanları hissettirmektedir. Sizlerde hissedebilirsiniz. Otobüs ile yedi kule zindanlarını ziyaret edebilirsiniz. Yani günümüzde gezi amaçlı gittiğinizde ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız. Şahsi aracınız ile gitmek isterseniz de E5 üzerinden gidebilirsiniz. Zindanın etrafını kaplayan beşgen kulelerin ismi; Güney Pylon Kulesi, Kuzey Pylon Kulesi, Kitabeler Kulesi, Top Kulesi, III. Ahmet Kulesi, Hazine Kulesi ve Bayrak Kulesi’dir. Son yıllarda en kapsamlı restorasyon1958 ile 1970 yıllarında yapılmıştır. İlk kadın Türk mimar tarafından restorasyonözenle gerçekleştirilmiştir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.