• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

6 Ocak 2019 22:10

İstanbul’un Tarihi Semtleri ve Hikâyeleri

İstanbul’un Tarihi Semtleri ve Hikâyeleri

İstanbul, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış en nadir şehirlerden biridir. Şehrin semtleri ve semtlerinin almış olduğu isimler de geçmişin izlerinden esintiler taşımaktadır. Aslında alışılagelmiş olarak nitelendirilen her semtin kendine özgü bir hikâyesi bulunmaktadır. İstanbul semtleri, isimlerini tarihi açıdan önem arz eden nedenlerden ötürü edindikleri için daha kıymetlidir.

Aksaray

Aksaray, İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. Fatih ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Aksaray’ın ismi Osmanlı zamanına dayanmaktadır. İshak Paşa, Fatih sultan Mehmet’in en iyi sadrazamlarından biridir. Aksaray’ın ismini almasını sağlayan isim de İshak Paşa’dır. Başarılı devlet adamı, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Aksaray’ı Osmanlı topraklarına katmasının ardından politikalar gereğince, oradaki insanların büyük bir bölümü günümüzdeki Aksaray’a gönderilir. Bu sayede halkın kaynaşması sağlanırken devlete olan güven de artar. Aksaraylıların bulunduğu semt de sonuç olarak Aksaray olarak anılmaya başlanmıştır.

Bakırköy

İstanbul tarihi semtleri şehre hâkim olan farklı kültürler nedeni ile farklı dillerden isimlerle de anılmaktadır. Bakırköy de şimdiki ismini alana kadar pek çok farklı isme sahip olmuş bir semttir. Semt, Bizans döneminde Makrohori yani Uzunköy olarak tanınmıştır. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra ülke sınırları içerisinde kökeni yabancı kaynaklı olan semt isimleri değiştirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda Bakırköy en şanslı semtlerden biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü semtin ismi Atatürk isteğiyle Bakırköy halini almıştır.

Bebek

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi için oldukça büyük hazırlıklara imza atmıştır. Hazırlıklar esnasında Rumeli Hisarı’nın yapımında bu alanın kontrolünü bir bölükbaşına vermiştir. Aynı bölükbaşı İstanbul kuşatmasında da aktif şekilde görev almıştır. Bölükbaşının lakabının Bebek olması ise semtin günümüzdeki ismini bulmasını sağlamıştır.

Galata

İstanbul şehrinde Rumlar yakın geçmişe kadar nüfusun büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktaydı. Galata semtinin ismi hakkında da Rumlar ile alakalı olan rivayetler bulunmaktadır. Kimilerine göre Galata eski zamanlarda süthaneleri ile bilinen bir semtti. Gala da Rumcada süt demek olduğu için semtin ismi Rumlar tarafından Galata olarak anılmaya başlanmıştır.

Şişli

İstanbul, şimdilerde olduğu gibi geçmiş zamanlarda da köklü ailelere ev sahipliği yapmıştır. Şişçiler olarak bilinen bir aile de bunlardan biridir. Şimdiki Şişli’de yaşayan ailenin o dönemde Şişçiler Konağında ikamet ettikleri bilinmektedir. İnsanların dilindeki Şişçiler Konağı bir dönem sonra Şişliler Konağına en son olarak ise Şişli’ye dönüşmüştür.

Taksim

Taksim, günümüzün en kalabalık ve en merak eden İstanbul semtleri arasında sayılmaktadır. Semtin ismi, Osmanlı zamanından gelmektedir. Bilinenlere göre, eski zamanlarda sular ormanlardan getirilmesinin ardından dağıtılırdı. Semtler arasında yapılan dağıtım için kullanılan nokta ise şu anki Taksim’di. Osmanlı’dan önce de Taksimin dağıtım işlemleri için tercih edildiği düşünülmektedir. Bu nedenden ötürü semtin ismi taksim etmek yani dağıtmaktan gelmektedir.

Maslak

Osmanlı zamanında su dağıtımları Taksim’den yapılırdı ancak büyük su depoları Taksimde bulundurulmazdır. Bunun için şehrin biraz daha dışında kalan bir alan tercih edilmişti. Oldukça büyük olan ve şehrin su ihtiyacını karşılayan bu depolar ise maslak ismi ile bilinmekteydi. Günümüz Maslak bölgesinde yer alan su depoları, semtin isminin de kaynağı haline gelmiştir.

Unkapanı

Medeniyetler şehri olan İstanbul’un semtlerinde Arapçadan izler de görmek mümkündür. Unkapanı geçmiş zamanlarda sahilindeki arpa ya da buğday satışları ile bilinen bir merkezdi. Bu tip satışların yapıldığı yerler ise kabban ismi ile anılmaktaydı. Zaman içerisinde satışı yapılan ürünlerin ismi ve satış merkezinin birleşmesi ile ortaya semtin şimdiki ismi Unkapanı türemiştir.

Zincirlikuyu

İstanbul tarihinde dramlar da semt isimlerine konu olmuştur. Zincirlikuyu da bu tip tarihi semtler arasında yer almaktadır. Bilinenlere göre Sultan Aziz, oğlu için yazlık bir saray yaptırmıştır. Zincirlikuyu da yapılan sayar ile gelişmeye başlayan bir bölgedir. Ancak veliaht, aradan kısa zaman geçmesinden sonra sarayında bileklerini keserek hayatına son vermiştir. Halk arasında artık uğursuz olarak anılmaya başlayan Zincirlikuyu da gelişmelere kapanmıştır. Veliahdın av köşkünün ise oldukça uzun yıllar mezarlık olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Balat

Balat, tarih kokan İstanbul semtleri arasındadır. Semtin ismi, Osmanlı’dan ziyada Bizans İmparatorluğu zamanına dayanmaktadır. O dönemlerde insanların saraylara sur kapılarından giriş yaptıkları ve bu kapılara Palation ismini verdikleri kaynaklardan okunmaktadır. Palation zamanla birlikte değişim göstererek günümüzün Balat’ı haline gelmiştir.

Beyoğlu

Beyoğlu, ismini Kanuni Sultan Süleyman zamanında almış bir İstanbul semtidir. O zamanlarda her devlet elçisinin bir takma adı yani mahlasının olduğu bilinmektedir. Venedik elçilerinden birinin takma ismi de Beyoğlu’dur. Uzun zaman İstanbul’da yaşayan Venedik elçisi, yaşadığı yer olan yere Beyoğlu isminin verilmesini de sağlamıştır.

Kadıköy

Kadıköy günümüzün en kalabalık İstanbul semtlerindendir. Semtin ismi ise Fatih zamanında verilmiştir. O dönemlerde adaleti sağlayan kadılardan birinin bu alana yerleştirilmesi ise semtin isminin Kadıköy olmasını sağlamıştır. Fatih Sultan Mehmet için bölgeye yerleştirilen kadı, İstanbul Kadısı olmasından ötürü, semtin ismini verecek kadar derece sahibi olarak görülmüştür.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.