• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

21 Mayıs 2018 09:00

Karaköy, Yeni Akıllı Yüzer İskelesine Kavuşuyor

Karaköy, Yeni Akıllı Yüzer İskelesine Kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir hatlarının yeni akıllı yüzer iskelesini çok yakında hizmete açacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Karaköy’ün yeni akıllı yüzer iskelesini yakında halkın hizmetine sunacak. İBB’nin vermiş olduğu bilgilere göre 2008 yılında oluşan şiddetli lodos sebebi ile sulara gömülen Karaköy İskelesi’nin yerine yenisi yapıldı.

Tuzla’da bir tersanede inşa edilen akıllı yüzer iskelenin kapladığı alan ise 2 bin 236 metrekare. Yapımı tamamlandıktan sonra iç donanımının hazırlanması adına da Haliç Tersanesi’ne getirilen iskelenin ince işleri ise Haliç Tersane’sinde tamamlandı.

Şiddetli lodosun sebebiyet verdiği ve yıkılarak sulara gömülen Karaköy İskelesi, Üsküdar ve Kadıköy seferlerinin yapıldığı bir iskele idi. Yıkılmasının ardından da yerine geçici dubalar kondu ve bu şekilde seferlerin devam etmesi sağlandı. Ancak yapılan yeni akıllı yüzer Karaköy İskelesi, yakında seferlerine başlayacak ve halkın hizmetine sunulacak.

İskele içerisinde çok amaçlı salon ve sosyal donatı alanları da yer almakta. Engelli erişimi ile de Karaköy üzerinden deniz ulaşımının daha rahat bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyacak. Tarihi Yarımada ve Boğaz manzarasının yer almakta olduğu kitap kafe ve 151 metrekare kapalı alan ile hizmet vermeye başlayacak olan iskelenin bir de 90 metrekare üstü kapalı terası da bulunuyor.

İskelede sancak ve deniz tarafından aynı anda toplamda 3 vapur yanaşabilecek. Bu sayede iskelenin yolcu kapasitesi konusunda oldukça fazla olduğu da planlanmakta.

Eski iskelenin formunun kullanılması ile beraber, son derece güzel bir şekilde tasarlanan Karaköy İskelesi, şehrin denizden siluetine de minimum seviyede etki edece.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.