• bilgi@tumistanbul.com
  • 0212 934 0 741

HABER DETAYI

14 Ocak 2019 10:24

Tarihi Hazinelerimiz: İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Tarihi Hazinelerimiz: İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Kültür başkenti olarak nitelendirilen İstanbul’da müzeler oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Her yanı tarih kokan köklü şehirde ziyaretçi sayısı en çok olan müzelerden biri de Arkeoloji Müzeleridir. TC. Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak ziyaretçilerini kabul eden arkeoloji müzeleri, tarihi yarımadada yer almaktadır. İstanbul’da tarihi yarımada kavramı Sultanahmet semtine verilen isimlerden biridir.

İstanbul Arkeoloji Müzelerini ziyaret etmek isteyenlerin Sultanahmet’te bulunan Gülhane Parkına gitmeleri gerekmektedir. Müzeler, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkışı sağlayan Osman Hamdi Bey lokasyonunda bulunmaktadır. Pek çok insanın arkeoloji müzesi olarak bildiği yere aslında İstanbul Arkeoloji Müzeleri denmesi daha doğru olacaktır. Çünkü binanın içerisinde; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç farklı birim yer almaktadır. Binayı ziyaret edenler ismi geçen müzelerin yanı sıra eşsiz güzellikteki İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçelerinde de güzel vakit geçirebilmektedir.

Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi ülkemizde müze binası olarak kullanılan ilk yer olarak kabul edilmektedir. İçinde sergilediği eserlere ek olarak ilk olmak özelliği de bulunan Klasik Arkeoloji Müzesi Osman Hamdi Bey önderliğinde kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Müzenin 13 Haziran 1891 yılından bu yana aktif olarak hizmet verdiği bilinmektedir. Koleksiyonu oldukça geniş olan müzede geçmişte Osmanlı sınırlarında bulunan Lübnan’a ait çok kıymetli eserler bulunmaktadır. Lübnan’da bulunan antik eserler o dönemin şartlarına rağmen herhangi bir zarar görmeden İstanbul’a taşınmayı başarmıştır. Ancak bu sefer de taşınan eserlerin sergileneceği ya da muhafaza edileceği büyük bir bina ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu sorun Osman Hamdi Bey’in Çinili Köşk karşısına inşa ettirdiği arkeoloji müzesi sayesinde çözülmüştür. Binanın mimarı yine o dönemin yetenekli isimlerinden Alexandre Vallaury’dir. Zaman geçtikçe eserlerin artması ile birlikte bir ek bina daha inşa edilen ödüllü müze artık Arkeoloji Müzesi ve Ek Bina olarak hizmetlerini sürdürmektedir.

Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi aslında uzun dönem bir okul olarak kullanılmıştır. Sanayi – i Nefise Mekteb – i Alisi yani Güzel Sanatlar Akademisi olan binanın yapımında yine Osman Hamdi Bey’in önayak olduğu bilinmektedir. Binanın mimarı olarak arkeoloji müzesinin mimarı olan Alexandre Vallaury’nin ismi geçmektedir. 1883 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan binanın müze olarak kullanılmaya başlaması ise 1917 ve 1919 yılları arasına denk gelmektedir. Eski Şark Eserleri Müzesi isminden de anlaşıldığı gibi Yakın Doğu’dan temin edilmiş olan kıymetli eserleri sergilemektedir. Güzel Sanatlar Akademisinin Eski Şark Eserleri Müzesi haline getirilmesinde o dönemde arkeoloji müzesinin müdürü olan Halil Edhem Bey’in etkisinin olduğu bilinmektedir. Müzede sergilenen Yakın Doğu eserleri geldikleri bölgelere göre gruplara ayrılmıştır. Bu kapsamda ziyaretçiler; Anadolu, Mısır, Mezopotamya ve Arabistan Yarımadası eserlerini görebilmektedir. Sayılan eserlere bakıldığında müzede 4 farklı koleksiyonun bulunduğu da anlaşılmaktadır.

Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi’nin İstanbul açısından hem bina olarak hem de sergilediği eserler olarak iki farklı önemli bulunmaktadır. Öncelikle köşkün, Selçuklu Devleti’nden etkilenerek yapılan ve İstanbul’da yer alan tek sivil mimari örneği olduğu bilinmektedir. Köşkün Fatih Sultan Mehmed zamanında inşa edildiği bilinmektedir. Bu da Çinili Köşkü, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin en eski binası olmak özelliğine kavuşturmaktadır.

Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surların içerisinde bulunan Çinili Köşk 1400’lü yıllarda yaptırılmasına karşın 1880 yılında müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Müze içerisinde İslam tarihi açısından oldukça önemli ve değerli eserler yer almaktadır. Zaman içerisinde içindeki kıymetli eserlerin Topkapı Sarayı’na taşınması ile birlikte müze artık başka işlevler edinmiştir. Günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzeleri gezisi kapsamında Çinili Köşkü ziyaret eden bireyler yine çok kıymetli çinileri görmektedir. Son yenileme çalışmalarını 2005 yılında tamamlayan köşk, Osmanlı ve Selçuklu çizgiler ile işlenmiş olan çinileri ziyaretçilerine sunmaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzelerini ziyaret edecekleri için müzelerin pazartesi günleri kapalı olduğu hatırlatılmaktadır.HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.